Hoppa till innehåll
Fotboll
Ligue 1

Blanc sparkas av Lyon

Uppdaterad den september 13, 2023
Janne
Skrivet av Janne
Blanc sparkas av Lyon
  • Blanc sparkad efter att Lyon är jumbo i Ligue 1
  • En poäng på fyra matcher fick bägaren att rinna över
  • Potter och Gattuso kopplas nu till att ta över jobbet i Lyon

Lyons tränare, Laurent Blanc, har sparkats av klubben då de ligger sist i Ligue 1-tabellen efter fyra spelade matcher. Beslutet att skiljas åt med Blanc kom efter en demoraliserande 1-4-förlust på hemmaplan mot hans tidigare klubb, Paris St-Germain. Lyon meddelade officiellt att Blancs avsked var resultatet av ett ”ömsesidigt samförstånd.”

Lyons säsongsstart har varit bedrövlig med endast en poäng från de första fyra matcherna, och även den sämsta målskillnaden i Ligue 1. Under tiden kommer lagets tekniska direktör, Jean-Francois Vulliez, som ansvarar för Lyons prestigefyllda akademi, att ta över ansvaret för A-laget.

Blanc, 57 år, tillträdde tränarrollen i Lyon i oktober, men laget avslutade förra säsongen på sjunde plats, utan att nå europaplats. Hans prestation som tränare visar på en medioker prestation med ett snitt på 1,53 poäng per match – den sämsta statistiken för någon permanent Lyon-tränare de senaste 25 åren, bortsett från Sylvinho, som bara ledde laget i nio ligamatcher.

Innan sin tid i Lyon hade Blanc tidigare vunnit tre Ligue 1-titlar som tränare för PSG och en till under sin tid med Bordeaux. Det rapporterades så sent som förra veckan att den före detta tränaren för Brighton och Chelsea, 48-årige Graham Potter, nyligen hade tackat nej till jobbet i Lyon.

Ett annat namn starkt kopplat till den lediga positionen är 45-årige Gennaro Gattuso, som lämnade sin tidigare roll som tränare för Valencia i januari.

Under Laurent Blancs ledning genomgick Lyon en betydande förändring när den amerikanske affärsmannen John Textor, som även äger andelar i Crystal Palace, tog över klubben. Denna ägarförändring adderar en dimension av förvandling och möjlig tillväxt för klubbens framtid.

Påverkan för betting på Lyon & Ligue 1

Trots den katastrofala säsongsinledningen ser bettingsidorna Lyon som möjliga kandidater för nedflyttning inte speciellt sannolika. Tio andra lag anses ha större risk för nedflyttning än Les Gones. Vid skrivande stund har bet365 dem prissatta till 34.00 för att åka ur.

Faktum är att många bettingsidor tror att de kommer att återhämta sig väl. De har oddsen 5.50 för att nå topp fyra, och 2.75 för topp sex. Framtiden är nog därmed inte så blek som den kan se ut för stunden.

Nu är det upp till tipparna att följa Lyons prestationer efter Blancs avsked och se hur klubbens nästa permanenta tränare påverkar lagets framträdande. Om trenden tidigt är god kan vi förvänta oss att Lyon kommer återhämta sig väl. Om du är intresserad av att spela på Ligue 1 rekommenderar vi att du går till vår sektion för de bästa bettingsidorna för Ligue 1.

Dela denna artikel
Länk till artikel kopierad!
Dela denna artikel
Länk till artikel kopierad!
Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Janne

Janne är en tävlingsmänniska med passion för sport och betting i alla dess former. Med över 15 år i bettingbranschen är hans mål att hjälpa spelare att betta ansvarsfullt och med rätt kunskap. Hos Betting.com delar han speltips, analyser och recensioner av bettingsidor. När det kommer till betting har Janne alltid något värdefullt att säga.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Håll dig uppdaterad om de senaste erbjudandena inom sportbetting, insikter och få värdefulla förslag för att förbättra din spelupplevelse!