Hoppa till innehåll
Europa League
Fotboll

SC Braga – Spelartrupp, Ranking & information

Publicerad den augusti 31, 2022
Uppdaterad den november 6, 2023
Per
Skrivet av Per

Bästa Bettingsidor

18+ | Spela ansvarsfullt | Stodlinjen.se | Spelpaus.se | Endast nya spelare. Få 100 % upp till 500 kr. | Min insättning 100 kr. Regler & Villkor gäller
Att spela om pengar kan vara beroendeframkallande. Spela inom dina gränser och på ett ansvarsfullt sätt. +18. Stodlinjen.se och Spelpaus.se.
Gäller nya kunder. Max bonus 1500 kr, min insättning 100 kr, din första insättning bestämmer gratisspelets värde, gäller 60 dgr, vinster från gratisspel betalas ut minus insatsen. Lägg ett eller flera spel med minst 1,8 odds för fulla värdet av din insättning för att aktivera ditt gratisspel. Spela ansvarsfullt: 18+ Stodlinjen.se och Spelpaus.se
18+ | Spela ansvarsfullt | Stodlinjen.se | Spelpaus.se | Regler & Villkor gäller
SC Braga - Spelartrupp, Ranking & information

Spelartrupp

SC Bragas spelartrupp uppskattas ha högst värde av samtliga fyra lag som ingår i Europa League grupp D. Enligt tyska Transfermarkt ligger den portugiska klubbens spelarvärde på närmare 103 miljoner euro, vilket motsvarar över 1,05 miljarder svenska kronor. Bragas truppvärderas något högre än Union Berlins där det uppskattade värdet uppgår till ca 950 miljoner svenska kronor. Om vi tittar på Bragas kompletta spelartrupp, består den av 27 spelare där mer än hälften 14 stycken är utlänningar. Flest utländska spelare kommer från Brasilien: fem stycken. Så här ser Bragas spelartrupp ut inför säsongen 2022/23:

Målvakter:

1. Matheus
12. Tiago Sá

Mellan stolparna har Braga två riktiga trotjänare till sitt förfogande. Matheus som anses vara lagets förstamålvakt spelar sedan 2014 i klubben och har sedan han kom gjort mer än 160 tävlingsmatcher. Den 187 centimeter långe Matheus kommer senast från brasilianska América Mineiro.

Som backup till Matheus har Braga Tiago Sá. En målvakt som liksom Matheus inte är en av de längsta i turneringen. Med sina 185 centimeter är Tiago Sá inte speciellt lång för att vara sista utpost men hans ”korta” längd kompenseras med en grym spänst som få målvakter kan mäta sig med.

Den 27-årige portugisen kom till Braga redan som 10-åring och har sedan dess varit klubben trogen. Under 2013-18 spelade Tiago Sá i Bragas B-lag men sedan dess är det bara A-laget som gällt. Totalt har det blivit 35 tävlingsmatcher från start.

Backar:

2. Víctor Gómez
3. Vítor Tormena
4. Sikou Niakaté
6. Nuno Sequeira
15. Paulo Oliveira
24. Bruno Rodrigues
26. Cristián Borja
70. Fabiano Silva
76. Dinis Pinto

Defensiven hos Braga har förändrats en smula under Artur Jorge leding. Förra säsongen spelade man ofta med en trebackslinje i en 3-5-2 uppställning och numera är fyra backar istället för tre. David Camo som spelade mittback på slutet förra säsongen har lämnat för Porto och in har man istället fått fransmannen Sikou Niakaté som tillsammans med Tormena bildar mittbackspar. Som backup finns Paulo Oliveira och Bruno Rodrigues. På kanterna är huvudalternativen Sequeira och Fabio Silva.

Mittfältare:

7. Rodrigo Gomes
8. Al Musrati
10. André Horta
25. Lucas Mineiro
29. Gorby
88. André Castro
81. Eduardo

Under ledning av den nye huvudtränaren Artur Jorge, spelar Braga med ett klassiskt 4-4-2 system där man har en lite mer defensiv central mittfältare och en lite högre upp i banan. Under de första omgångarna i den portugisiska ligan har André Horta och Al Musrati spelat centralt på mittfältet.

På kanterna har man oftast spelat Ricardo Horta och Iuri Medeiros, men det är inte helt givet att det kommer se ut så i Europa League matcherna. 19-årige Rodrigo Gomes är ett intressant alternativ på vänsterkanten och på höger finns Abel Ruiz att tillgå om inte Jorge väljer att spela honom högre upp i banan.

Forwards:

9. Abel Ruiz
11. Roger Fernandes
14. Álvaro Djaló
18. Diego Lainez
21. Ricardo Horta
23. Simon Banza
45. Iuri Medeiros
96. Miguel Falé
99. Vitinha

Offensiven har inte direkt varit wow i Braga de senaste åren. Hemma i Portugal blev det bara 52 mål framåt förra säsongen, vilket var 34 mål sämre än mästarna Porto och 26 mål sämre än trean Benfica. Många av Bragas matcher förra säsongen vanns med uddamålet.

Av lagets 19 vinster totalt kom 12 efter uddamålsseger och det var faktiskt lite stolpe in för Braga sett över hela säsongen. Men några större problem att fixa fjärdeplatsen efter de stora giganterna Porto, Benfica och Sporting hade inte Braga.

Med 65 poäng hade Braga 13 poäng ner till femman Gil Vicente. Flest mål förra säsongen stod Ricardo Hota för med facit 20 mål och 12 målgivande passningar. Frågan är dock om Ricardo kommer toppa Bragas skytteliga även efter denna säsong?

I sommar har man nämligen fått in fransmannen Simon Bokote Banza från ligakonkurrenten Famalicao, där det blev 14 mål och 2 målgivande passningar. Ett minst sagt imponerande facit med tanke på att Famalicao är ett klart svagare lag än Braga. Hittills har det sett lovande ut för den 26-årige anfallaren. På de inledande fyra matcherna har det blivit fem fullträffar från Bokote Banzas sida.

SC Bragas troliga startelva

Kommer SC Bragas huvudtränare Artur Jorge mönstra samma startelva i Europa League som hemma i ligan? Ja det återstår att se men nog skulle det överraska om inte Braga körde bästa laget? Här finns goda möjligheter till gruppseger och en större rotering av spelare vore nog inte särskilt positivt i det långa loppet. Så här skulle Bragas elva kunna se ut i Europa League:

Ranking SC Braga

SC Braga är det högst rankade laget i Europa League grupp D, därav hamnade portugiserna också i seedningsgrupp 1. Många Malmöfans drog en lättnande suck när deras lag lottades mot Braga istället för någon av de stora kanonerna som Arsenal, Manchester United, Roma och Lazio.

Men Braga är definitivt inget dåligt gäng och detta visade man inte minst i senaste Europa League där portugiserna gick till kvartsfinal efter att ha slagit ut bland annat Monaco. Rankingmässigt ligger Braga på 35:e plats med 46.000 UEFA-koefficient poäng, vilket kan jämföras med näst högst rankade Malmö FF som ligger 68:a med 23.500 poäng.

Odds SC Braga

Spelbolagen har Braga som gruppfavoriter tillsammans med Union Berlin. I skrivande stund har Betsson samma odds på Braga som Union Berlin. Så här ser oddsen ut:

(Odds från Betsson):

Vinna gruppen: 2.75

Gå vidare från gruppen: 1.50

Fakta: SC Braga

Föreningen grundad: 19 januari 1921

Smeknamn: Os Arcebispos

Hemmaarena: Estádio Municipal de Braga, ca 30 500 åskådare

Huvudtränare: Artur Jorge

Förra säsongens placering i ligan: Fyra

SC Braga är en klubb som fått stå lite i skuggan av de stora giganterna Porto, Sporting och Benfica och vad gäller titlar kan klubben endast stoltsera med tre cuptitlar och två ligacuptitlar. I ligan har det som bäst blivit en andra plats från säsongen 2009/10. Året efter var Braga i final i Europa League, en final man förlorade mot Porto med 1-0. Men en Europatitel har Braga lyckats bärga genom åren och den kom 2008 i UEFA Intertoto Cup.

Sporting Clube de Braga vilket är klubbens fullständiga namn, bildades 1921 och spelar sedan 2003 sina hemmamatcher på Estádio Municipal de Braga. En arena som anses vara en av de vackraste arenorna i världen på grund av sitt läge. Arenan ligger nämligen i ett stenbrott i Monte Castro och omges avbergsväggar bakom läktarna.

Dela denna artikel
Länk till artikel kopierad!
Per

Per har över 10 års erfarenhet av iGaming industrin. Sedan hösten 2020 är Per ansvarig för den svenska versionen av bettingportalen Betting.com tillsammans med Janne Kouva. När det kommer till sport och betting är Per allätare. Hans intresse för sport är enormt och då handlar det inte bara om fotboll, ishockey och tennis, utan även mindre sporter som innebandy, handboll, bandy och curling. När det kommer till sport vet Per det mesta så har du några frågor är det bara att höra av sig! Här på Betting.com kommer Per framför allt producera olika former av bettingartiklar som kan vara allt från matchanalyser till recensioner av olika spelbolag.

Ansvarsfriskrivning för Betting.com