Prispengar Champions League 2022/23

UEFA Champions League är turneringen där Europas bästa fotbollsklubbar gör upp om titeln. När vinnarna och topplagen ställs mot varandra, handlar det inte enbart om prestige utan en hel del annat som prispengar och rankingpoäng som följer med lagen de kommande fem säsongerna.

För de mindre klubbarna är prispengar och rankingpoäng extra viktigt, men även de lite större räknar in stora belopp i samband med Champions League spel och skulle de misslyckas att ta sig dit, riskerar de på sikt att dra åt svångremmen och banta klubbens budget för nyförvärv.

När det vankas Champions League kval pratas det ofta om hur mycket pengar det svenska laget kan få om de går till gruppspelet. Men hur mycket är det egentligen och vad får laget som går hela vägen och vinner turneringen?

Så mycket prispengar finns där i Champions League 

Prispengarna i Champions League har ökat rejält sedan 1991/92 då det nya formatet med gruppspel introducerades. När IFK Göteborg var med låg den totala prispotten för de deltagande 36 lagen på 400 miljoner, vilket motsvarar drygt 4 miljarder kronor.

Inför säsongen 2021/22 låg prissumman som de 32 deltagande lagen i gruppspelet på svindlande 2,1 miljarder euro, vilket motsvarar över 20 miljarder svenska kronor. Så här såg fördelningen ut omgång för omgång:

Kvalomgång:

 • Förkval: 2,3 miljoner kronor
 • Första kvalrundan: 2,8 miljoner kronor
 • Andra kvalrundan: 3,9 miljoner kronor
 • Tredje kvalrundan: 5 miljoner kronor
 • Play off: 52,5 miljoner (lägsta summan ett lag kan få som når CL-play off, då förlorande lag får spela Europa League, annars är det 158 miljoner som gäller för vinnande laget här). 

Gruppspel:

 • Att ta sig till gruppspelet: 158 miljoner kronor
 • Vinst per match i gruppspelet: 30 miljoner kronor
 • Oavgjort i gruppspelet: 9,5 miljoner kronor
 • Gå vidare från gruppspelet (1-2): 98 miljoner kronor
 • Gå vidare till kvartsfinal: 107 miljoner kronor
 • Gå vidare till semifinal: 128 miljoner kronor
 • Gå vidare till final: 159 miljoner kronor
 • Vinnare av finalen: 46 miljoner kronor

Utöver detta tillkommer TV-pengar från market pool. Här varierar summorna lite beroende på hur många lag som finns med från samma region. Ju färre lag ju mer pengar tillfaller laget. För Malmö FFs del väntar i runda slängar runt 45-50 miljoner kronor då inget annat lag från Skandinavien finns med i Champions Leagues gruppspel. 

Det som också tillkommer som många glömmer bort är publikintäkter. I Malmö FFs första match mot Juventus, blev det inte direkt något klirr i kassan på grund av restriktionerna. Men i de övriga gruppspelsmatcherna mot Chelsea och Zenit kan Malmö räkna in ett flertal miljoner kronor ytterligare. Biljettpriserna på Champions League matcherna ligger på runt 400-500 kronor och uppåt. 

Några prispengar för Champions League 2022/23 har ännu inte släppts men troligen kommer det bli en ökning jämfört med 2021/22. 

Jämför prispengarna i Champions League damer>>

Hur mycket pengar får vinnaren i Champions League?

Om man räknar ihop alla pengar på vägen fram till final, rasslar det in en hel del. 158 miljoner är alla 32 klubbar garanterade sen tillkommer en hel del pengar för alla segrar. Om ett lag vinner samtliga matcher i gruppspelet ger det 6 x 30 miljoner = 180 miljoner, lägg därtill ytterligare 98 miljoner för en åttondelsfinalplats. 

Sedan kan det fortsätta med 107 miljoner kronor i kvartsfinal, 128 miljoner i semifinal och drygt 200 miljoner vid seger. Om ett lag gör rent hus och vinner alla matcher från gruppspel till final ger detta följande summa i prispengar:

158 + 180 + 98 + 107 + 128 + 200 + (7 x 30 = 210) = 1 073

1,073 miljarder kronor, ja så mycket pengar skulle ett lag kunna plocka om de går igenom turneringen med idel segrar.

Hur mycket får spelarna i Champions League?

De flesta spelare har kontrakt där bonusar är inbakade. En del bonus delas ut när ett lag tar sig vidare till Champions League, vilket kan vara fallet för många spelare i Malmö FF. 

Hur mycket pengar det handlar om är svårt att säga men hos vissa spelare kan det röra sig om ganska mycket pengar, ett par hundratusen kronor. Om ett lag går och vinner hela Champions League kan det finnas klubbar som PSG, Bayern och Manchester City som delar ut miljontals kronor till varje spelare. 

Enligt brittisk media skall spelarna i Chelsea ha fått dela på 100 miljoner kronor i bonusar, dessutom sägs det att klubbens ägare Roman Abramovich boostat samtliga spelares bonusar med ytterligare 2,5 miljoner kronor från egen ficka. 

Stor skillnad mellan Champions League och Europa League i prispengar

Skillnaden mellan att ta sig till gruppspel i Champions League jämfört med Europa League eller Europa Conference League är enorm. Som vi nämnt ovan ger ett avancemang till gruppspelet i CL runt 158 miljoner kronor vilket kan jämföras med Europa League där ett lagen erhåller ca 38 miljoner kronor och Europa Conference League där prissumman ligger på 29,5 miljoner kronor. 

Om ett lag vinner en match i EL eller ECL väntar 6,3 miljoner kronor respektive 5 miljoner kronor, vilket kan jämföras med CL där en vinst ger närmare 30 miljoner kronor. Ja som ni märker så är CL den turnering som genererar överlägset mest pengar. 

Men vad är då fördelen med att spela EL och ECL jämfört med CL? Jo faktum är att ett sämre lag i CL kan samla ihop klart färre koefficient poäng än ett lag som är på samma nivå i EL och ECL som vinner lite mer matcher. Motståndet är generellt betydligt enklare i EL och ECL, vilket innebär att även de lite sämre rankade lagen har möjlighet att plocka lite poäng. 

Koefficient poäng i Champions League 

Ett lag som kvalificerar sig till Champions Leagues gruppspel tilldelas 4 koefficient poäng. Därefter kan poängen öka successivt beroende på hur många poäng laget tar i gruppspelet och hur långt man eventuellt går i ett slutspel. Så här fördelas UEFAs koefficient poäng: 

 • 2 poäng – Alla vinster från gruppspel och framåt. 
 • 1 poäng – Alla oavgjorda resultat från gruppspel och framåt.
 • 4 poäng – Åttondelsfinal 
 • 1 poäng – Kvartsfinal, semifinal, final 

Om vi tittar på mästarna Chelsea säsongen 2020/21, landade de på 33 poäng totalt. Men även om Chelsea vann så plockade faktiskt Manchester City på sig fler poäng totalt: 35. Detta på grund av att Manchester City tog fler poäng fram till finalen. 

I skrivande stund när en gruppspelsmatch spelats i Champions League, toppar Bayern München UEFAs koefficient ranking med 118 poäng, 5 före Manchester City och 11 före Liverpool. Bakom denna trio skuggar Chelsea, Barcelona och Real Madrid. 

Malmö FF som är Sveriges bäst rankade lag i Europa låg inför den andra gruppspelsomgången på en 57:e plats. Men bäst i Skandinavien är man inte. Danska FC Köpenhamn ligger 49:a och kan också ta en hel del poäng då de spelar Europa Conference League. 

Denna webbplats använder cookies för att förbättra användarupplevelsen.