Hoppa till innehåll
Europa Conference League
Fotboll

Gent – Spelartrupp, Ranking & information

Publicerad den september 6, 2022
Per
Skrivet av Per

Bästa Bettingsidor

18+ | Spela ansvarsfullt | Stodlinjen.se | Spelpaus.se | Endast nya spelare. Få 100 % upp till 500 kr. | Min insättning 100 kr. Regler & Villkor gäller
Att spela om pengar kan vara beroendeframkallande. Spela inom dina gränser och på ett ansvarsfullt sätt. +18. Stodlinjen.se och Spelpaus.se.
Gäller nya kunder. Max bonus 1500 kr, min insättning 100 kr, din första insättning bestämmer gratisspelets värde, gäller 60 dgr, vinster från gratisspel betalas ut minus insatsen. Lägg ett eller flera spel med minst 1,8 odds för fulla värdet av din insättning för att aktivera ditt gratisspel. Spela ansvarsfullt: 18+ Stodlinjen.se och Spelpaus.se
18+ | Spela ansvarsfullt | Stodlinjen.se | Spelpaus.se | Regler & Villkor gäller
Gent - Spelartrupp, Ranking & information

Spelartrupp

Belgiska Gent har varit med ganska många gånger förr i ett gruppspel i Europa. Gruppspelet i Europa Conference League blir klubbens sjätte i en huvudturnering och man kan väl lugnt säga att en hel del spelare har rutin från dessa sammanhang numera. Första gången som Gent tog sig till gruppspel ute i Europa var 2010/11 och sen har det bara rullat på.

Vad gäller Gents nuvarande spelartrupp så är den klart högre värderad än Djurgårdens, Moldes och Shamrock Rovers. Faktum är att Transfermarkt värderat truppen högre än Gents tre motståndare tillsammans. Inför gruppspelsstart anser Transfermarkt att Gents spelartrupp har ett värde på över 65 miljoner euro, vilket motsvarar närmare 700 miljoner svenska kronor. Så här ser Gents trupp ut just nu:

Målvakter:

1. Paul Nardi
26. Louis Fortin
30. Célestin De Schrevel
33. Davy Roef

KAA Gents förstaval mellan stolparna är numera Davy Roef som varit i klubben sedan säsongen 2020/21. Men till en början fick han mestadels se sig som andravalet bakom Sinan Bolat. Men sedan Bolat lämnat för Westerlo ligger nu vägen öppen för Roef. Som backup har Gent plockat in Paul Nardi från franska Lorient. Om 28-åringen kan utmana Roef om förstaplatsen, ja det återstår ännu att se.

Backar:

2. Joseph Okumu
5. Michael Ngadeu
14. Alessio Castro-Montes
21. Andreas Hanche-Olsen
23. Jordan Torunarigha
25. Núrio Fortuna
31. Bruno Godeau
35. Cederick Van Daele

Förra säsongen släppte Gent in näst minst mål i den belgiska högstaligan. Totalt blev det 30+9 mål och med det var bara Royale Union SG bättre. Om det blir samma visa denna säsong, återstår att se men hittills har Gent inte sett helt stabila ut bakåt. På sju matcher har nio bollar letat sig förbi Davy Roef. När Gent tog sig vidare mot cypriotiska Omnia var det Okumu och Ngadeu som bildade mittlås i match 2 medan Ngadeu och Torunarigha var mittbackspar i match 1. I gruppspelet av Europa Conference League kan det dock bli så att tränare: Vanhaezebrouck väljer att spela en 3-5-2 uppställning istället i så fall lär Ngaedeu vara ensam mittback med Okumu och Torunarigha bredvid sig.

Mittfältare:

6. Elisha Owusu
7. Hyun-seok Hong
8. Vadis Odjidja-Ofoe
13. Julien de Sart
17. Andrew Hjulsager
18. Matisse Samoise
22. Sulayman Marreh
24. Sven Kums
-. Anderson Niangbo

Sven Kums är den stora ledaren på Gents mittfält. Den 34-årige innermittfältaren har rutin som få och lär bli en oerhört viktig pjäs för belgarna i Europa Conference Leagues gruppspel. Bredvid sig har Kums oftast 33-årige Vadis Odjidja-Ofoe en annan rutinerad räv som mer eller mindre varit ordinarie i klubben sedan han kom 2018/19.

Framför denna rutinerade duo har Gent den offensive mittfältaren Hyun-seok Hong. Sydkoreanen kom till belgarna under sommaren och har mer eller mindre redan tagit en startplats i Gent. På kanterna finns där ett flertal alternativ att välja mellan men som det sett ut under de senaste matcherna i ligan verkar Castro Montes och Samoise ligga närmast till hands att få spela.

Forwards:

9. Darko Lemajic
10. Jens Petter Hauge
11. Hugo Cuypers
19. Malick Fofana
29. Laurent Depoitre
34. Tarik Tissoudali

Med förra säsongens skyttekung Tarik Tissoudali ser Laurent Depoirte och Hugo Cuypers ut att få förtroendet på topp i Gent. Cuypers är den som inlett säsongen klart bäst och är också den spelare i Gent som gjort flest mål: fyra på de inledande sju matcherna. Som backup till Depoirte och Cuypers finns norrmannen Jens Petter Hauge.

Hauge som var med och tog Europa League guldet med Frankfurt förra säsongen har inför denna säsong lånats ut till Gent där man hoppas att det blir lite mer speltid. Utöver Hauge har Gent en intressant forward i 17-årige Malick Fofana. En supertalang med framtiden framför sig. Frågan är dock om Fofana kommer få speciellt mycket speltid i Europa Conference League?

Gents troliga startelva

Det mesta talar för att Gents tränare Hein Vanhaezebrouck väljer 3-5-2 i Europa Conference League. Då skulle en tänkbar startelva kunna se ut på följande sätt:

Ranking Gent

Belgiska Gent var det bäst rankade laget i Europa Conference League grupp F. Inför lottningen hade Gent samlat på sig 27.500 UEFA-poäng, vilket gott och väl räckte för hamna u seedningsgrupp 1. Med denna poäng har Gent dock en bra bit upp till Beligens högst rankade lag: Club Brügge. Gent placerar sig på plats 59 medan Brügge ligger 44:a.

Odds Gent

Hos spelbolagen ger Gent lägst odds att ta sig vidare till slutspel från grupp F. Kanske inte så konstigt med tanke på den tidigare rutinen av Europaspel samt det faktum att Gent har den klart högst värderade spelartruppen av alla fyra. I skrivande stund ser oddsen ut så här för belgarna i Europa Conference League:

(Odds från Betsson):

Vinna gruppen: 2.25

Gå vidare från gruppen: 1.20

Fakta: Gent

Föreningen grundad: 31 oktober 1900

Smeknamn: Buffalo’s

Hemmaarena: Ghelamco Arena, 20 000 åskådare

Huvudtränare: Hein Vanhaezebrouck

Förra säsongens placering i ligan: Femma

KAA Gent har hittills bara lyckats vinna den belgiska högstaligan en gång, vilket man gjorde säsongen 2014/15. Sedan dess har klubben försökt att hänga på giganterna Club Brügge och Anderlecht. I våras lyckades ”Bufflarna” ta sig till åttondelsfinal i Europa Conference League och säsongen innan nådde de gruppspelet i Europa League. Noterbart är att två av Djurgårdens nuvarande spelare: Gustav Wikheim och Magnus Eriksson har ett förflutet i Gent.

Gents nuvarande tränare Hein Vanhaezebrouck, ersatte tidigare Jess Thorup som var verksam i klubben mellan 2018-20. I Hein Vanhaezebrouck har Gent fått en tränare som förespråkar offensiv fotboll och som även var delaktig i klubbens enda ligatitel 2014/15. Hein Vanhaezebrouck var nämligen huvudtränare för Gent när det begav sig och har efter dess tränat Anderlecht.

Så sent som 2013 öppnades Gents nya arena: Ghelamco Arena. Arenan som ersatte Jules Ottenstadion rymmer ca 20 000 åskådare och kostade ca 800 miljoner kronor att bygga.

Dela denna artikel
Länk till artikel kopierad!
Per

Per har över 10 års erfarenhet av iGaming industrin. Sedan hösten 2020 är Per ansvarig för den svenska versionen av bettingportalen Betting.com tillsammans med Janne Kouva. När det kommer till sport och betting är Per allätare. Hans intresse för sport är enormt och då handlar det inte bara om fotboll, ishockey och tennis, utan även mindre sporter som innebandy, handboll, bandy och curling. När det kommer till sport vet Per det mesta så har du några frågor är det bara att höra av sig! Här på Betting.com kommer Per framför allt producera olika former av bettingartiklar som kan vara allt från matchanalyser till recensioner av olika spelbolag.

Ansvarsfriskrivning för Betting.com