Hoppa till innehåll
Bundesliga

Fortuna Düsseldorf börjar med gratis inträde i 2. Bundesliga

Publicerad den april 27, 2023
Uppdaterad den november 3, 2023
Per
Skrivet av Per

Bästa Bettingsidor

18+ | Spela ansvarsfullt | Stodlinjen.se | Spelpaus.se | Endast nya spelare. Få 100 % upp till 500 kr. | Min insättning 100 kr. Regler & Villkor gäller
Att spela om pengar kan vara beroendeframkallande. Spela inom dina gränser och på ett ansvarsfullt sätt. +18. Stodlinjen.se och Spelpaus.se.
Gäller nya kunder. Max bonus 1500 kr, min insättning 100 kr, din första insättning bestämmer gratisspelets värde, gäller 60 dgr, vinster från gratisspel betalas ut minus insatsen. Lägg ett eller flera spel med minst 1,8 odds för fulla värdet av din insättning för att aktivera ditt gratisspel. Spela ansvarsfullt: 18+ Stodlinjen.se och Spelpaus.se
18+ | Spela ansvarsfullt | Stodlinjen.se | Spelpaus.se | Regler & Villkor gäller
Fortuna Düsseldorf börjar med gratis inträde i 2. Bundesliga

2. Bundesligalaget Fortuna Düsseldorf har meddelat att man kommer köra gratis inträde på tre hemmamatcher – efter det eventuellt permanent om sponsorerna backar upp. Konceptet med gratis inträde ska införas och utökas från och med kommande säsong är tanken.

Hur får folk gratisbiljetterna och börjar det gälla?

Kommande säsong ska tre matcher ha gratis inträde. Sen är det meningen att antalet gratismatcher ska öka allt eftersom, säger Fortuna Düsseldorfs finanschef Alexander Jobst. Målet är att på lång sikt erbjuda gratis inträde på samtliga 17 hemmamatcher i ligan under en säsong.

Fansen ska kunna registrera sig ett konto och ansöka om matchbiljetter på en digital plattform. Årskort ska fortfarande säljas men priserna kommer sänkas proportionellt och bör även på sikt göras tillgängliga kostnadsfritt. Medlemmar i klubben kommer med största sannolikhet att få förtur när biljetter släpps. I nuläget kostar ett medlemskap för vuxna 75 euro per säsong i Fortuna Düsseldorf.

Varför gratis inträde?

Den ekonomiska situationen i tysk fotboll håller på att förändras, med intäkter från TV-marknaden som minskar något. ”Så det är logiskt att leta efter andra vägar”, sa sportchefen Klaus Allofs när han presenterade klubbens förslag om gratis inträde på hemmamatcherna.

Idag tar Fortuna Düsseldorfs stadion: Merkur Spiel-Arena 52 000 åskådare och ofta är den bara fylld till hälften. I skrivande stund har Düsseldorf ett publiksnitt på 29 000. Tomma platser är oattraktiva för många fans och sponsorer. Förhoppningen: Ett fullt stadion som säkerställer mer intresse från publik och som därmed också lockar fler potentiella sponsorer.

Hur mycket pengar måste Düsseldorf kompensera detta med?

Fortuna genererade intäkter på 47,6 miljoner euro säsongen 2021/22. Enligt den ekonomiska rapporten från German Football League (DFL) står matchdagsintäkter inklusive biljettförsäljning för cirka 15 procent av intäkterna för klubbarna i 2.Bundesliga.

För Düsseldorf skulle det troligen innebära att man behöver kompensera intäkter från biljettförsäljningen med 7-8 miljoner euro. En större publik skulle till viss del kunna kompenseras av högre intäkter från försäljning av mat, dryck och supporterartiklar. Majoriteten av kompensationen av pengabortfallet väntas komma från sponsorer som stödjer det nya konceptet.

Hur mycket betalar sponsorerna?

Konceptet kommer till en början att stödjas av framför allt fyra företag: Hewlett Packard, Targobank, Provincial och det sociala initiativet Common Goal. Tillsammans har sponsorerna utlovat 45 miljoner euro för de kommande fem åren för att täcka upp förlorade biljettintäkter.

Ekonomiskt ansvarige: Jobst betonade att detta ”inte är en försäljning av rättigheter, utan sponsring”. Det nya konceptet innebär inte en investering av investerare. Samtidigt vill de få in fler partners, vilket redan är klart: För Fortuna är det en enorm PR-åtgärd, och den kommer säkerligen att dra till sig uppmärksamhet över hela världen.

Hur kommer pengarna användas i klubben?

Fortuna Düsseldorf som senast spelade i 1. Bundesliga, säsongen 2019/20 har som långsiktigt mål att ta sig tillbaka i tysk fotbolls finrum. ”Vi är ingen välgörenhet” sa Allofs, ”Vi vill sätta Fortuna i en bättre position” Düsseldorf ligger för närvarande sexa i 2.liga och lär knappast kunna gå upp efter denna säsong. En större satsning att få in bra nyförvärv inför kommande säsong är därför nödvändig.

Pengarna som kommer in via sponsorerna ska inte bara användas till A-lagstruppen, utan även till annat. Enligt de ansvariga i klubben ska 20 % gå till klubbens och stadions digitala infrastruktur, 20 % till ungdoms- och damfotbollen och 10 % till olika sociala projekt för att få fler barn och ungdomar att röra på sig. Düsseldorfs borgmästare, Stefan Keller, var tveksam till att svara på frågan om staden kunde gå med på att klubben hyr stadion i gengäld. Anledningen är att det finns juridiska frågor som rör hanteringen av skattepengar.

Kommer andra klubbar ta efter?

I skrivande stund är det bara Fortuna Düsseldorf i 1. eller 2. Bundesliga som har liknande planer på att börja med gratis inträde. 1. Bundesligaklubben 1. FC Köln anser inte att projektet är genomförbart hos dem. ”För en modell som fungerar på lång sikt handlar det i slutändan om hur den professionella fotbolls- och stadionupplevelsen finansieras. Vi kan inte göra det utan biljettintäkterna från våra fantastiska fans, säger Kölns VD Markus Rejek.

Om fler klubbar i Tyskland där allt fler människor har det knapert på grund av ökad inflation återstår ännu att se. Kanske är detta något som även Allsvenska klubbar bör se över på sikt? Idag har vi en hel del klubbar som inte ens drar 5 000 åskådare i snitt på sina hemmamatcher.

Dela denna artikel
Länk till artikel kopierad!
Per

Per har över 10 års erfarenhet av iGaming industrin. Sedan hösten 2020 är Per ansvarig för den svenska versionen av bettingportalen Betting.com tillsammans med Janne Kouva. När det kommer till sport och betting är Per allätare. Hans intresse för sport är enormt och då handlar det inte bara om fotboll, ishockey och tennis, utan även mindre sporter som innebandy, handboll, bandy och curling. När det kommer till sport vet Per det mesta så har du några frågor är det bara att höra av sig! Här på Betting.com kommer Per framför allt producera olika former av bettingartiklar som kan vara allt från matchanalyser till recensioner av olika spelbolag.

Ansvarsfriskrivning för Betting.com